Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Brunon Gregorkiewicz - Patron szkoły

Brunon Gregorkiewicz przyszedł na świat 19 września 1891 r. w Pręgowie Górnym. Podstawowe wykształcenie uzyskał w miejscowej szkole powszechnej. W 1910 r. został powołany do obowiązkowej służby wojskowej.  W czasie I wojny światowej walczył w wojsku niemieckim, a po jej zakończeniu wziął udział w Powstaniu Wielkopolskim. Nie minęło wiele czasu i znowu wyruszył na front, aby tym razem walczyć z bolszewikami. Jako ochotnik 25 Pułku Ułanów Wojska Polskiego, odznaczał się ambicją, energią, sumiennym i dokładnym spełnianiem obowiązków służowych. Za wzorową służbę, w październiku 1920 r. otrzymał stopień plutonowego.
 
Służbę w Wojsku Polskim kontynuował przez kolejne siedem lat. Po demobilizacji przeniósł się na teren Wolnego Miasta Gdańska, gdzie znalazł pracę w PKP. Początkowo mieszkał i udzielał się społecznie w Brzeźnie, zaś w 1930 r. został skierowany na stację Bielkowo. Został jej zawiadowcą.
 
Pojawienie się Brunona Gregorkiewicza ożywiło działalność miejscowych stowarzyszeń polskich. Raz za razem organizowały one obchody świąt narodowych i ważnych rocznic, zapraszały wybitne osobistości czy też przygotowywały zabawy i festyny. Pracował jako działacz społeczny i polityczny. Osobliwym potwierdzeniem tej aktywności jest notka w „Gazecie Gdańskiej” z 1931 r., w której stwierdzano, że „może (…) niektórych rodaków zdziwi, że częściej wspominamy o Pręgowie i o zebraniach tamtejszej Polonji. Tłumaczy się to tem, że ruchliwy i pracowity prezes tamtejszego Towarzystwa Ludowego p. Brunon Gregorkiewicz zaopatruje bardzo często biuro Gminy Polskiej w sprawozdania o każdym zebraniu”.
 
Szczególną uwagę poświęcał Gregorkiewicz oświacie. Był aktywnym członkiem Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Z ramienia Macierzy prowadził w Bielkowie i okolicy akcje w celu pozyskania kandydatów do polskiej szkoły i ochronki. Zabiegał o stworzenie w Pręgowie lub Bielkowie szkoły polskiej, do czego jednak - mimo deklaracji władz gdańskich - ostatecznie nie doszło. W świetlicy kolejowej w Bielkowie zorganizował dla dzieci nauczanie języka polskiego. Zajmował się także pomocą dla osób starszych i ubogich.
 
W połowie lat 30. społecznika przeniesiono do Marynów na Żuławach, gdzie Polaków było zdecydowanie mniej niż na Wyżynach Gdańskich. Wyraźniej też odczuwało się wrogość hitlerowców. To oni w maju 1939 r. dotkliwie pobili Brunona Gregorkiewicza na stacji w Marynowach. Żeby go uratować, konieczny stał się transport przez granicę, do szpitala w Tczewie.
 
Ostatnie tygodnie pokoju upłynęły kolejarzowi na rekonwalescencji, ale kiedy wybuchła wojna, zgłosił się do wojska. Wziął udział w kampanii wrześniowej, następnie zaś przeniósł się do Skórcza. Tutaj został rozpoznany i aresztowany. Osadzono go w obozie koncentracyjnym Stutthof, gdzie zginął 10 marca  1942 r.
Data dodania: 2022-07-04 12:22:08
Data edycji: 2022-07-04 12:24:54
Ilość wyświetleń: 1024

ZESPÓŁ KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA W BIELKÓWKU.

OD LAT WSPIERAMY TALENTY!

Gmina Kolbudy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej