Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Erasmus+

Wydarzenie można było śledzić poprzez stronę https://web.facebook.com/Erasmus-ZKiW

 

Z dumą informujemy, że Zespół Kształcenia i Wychowania w Bielkówku wygrał dofinansowanie w ramach programu Erasmus+.

 

Projekt nazywa się "Nowi nauczyciele dla nowych kompetencji. Kreatywne metody nauczania i przeciwdziałania stresowi w ZKiW w Bielkówku", będzie realizowany w latach 2016-2018 i dotyczy wyjazdów do Grecji, Portugalii i Hiszpanii na kursy metodyczne dla nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych ZKiW w Bielkówku. Prezentujemy fragment oceny merytorycznej:

 

"Projekt z dużym potencjałem. Starannie przygotowany. Zgodny z celami i priorytetami Akcji i sektora. Pozwoli wnioskodawcy na dalszy rozwój, wzmocni potencjał, przyniesie korzyści. Bardzo starannie uzasadniona potrzeba realizacji, poparta konkretnymi danymi i wynikami przeprowadzonych analiz. Bardzo starannie przygotowany Europejski Plan Rozwoju, poparty danymi, analizami i publikacjami. Wskazuje najważniejsze kierunki i obszary działań. Jasno określono cel główny oraz cele szczegółowe. Dokładnie rozpisano wszystkie niezbędne działania i etapy projektu. Harmonogram umieszcza je prawidłowo w czasie, opisuje ich szczegóły. Z rozmysłem wybrano i wskazano konkretne szkolenia o różnorodnej tematyce, w zależności od potrzeb poszczególnych uczestników. Określa terminy mobilności, wskazuje ich miejsca, liczbę osób. Przewidziano również udział pracowników niepedagogicznych. Szczegółowo i efektywnie zaplanowano wykorzystanie platformy eTwinning. Zaproponowane działania adekwatne do postawionych celów i przewidzianych rezultatów. Wskazano efekty uczenia się, potwierdzone certyfikatem Europass."

 


Program Erasmus + w ZKiW w Bielkówku

 

3 kraje, 17 pracowników i 6 kursów metodycznych, tak w największym skrócie można podsumować projekt Europejskiego Planu Rozwoju Szkoły w Bielkówku na lata 2016-2018

 

Kiedy pojawiła się okazja spotkania i wymiany doświadczeń z nauczycielami z innych państw europejskich, nie zastanawiałam się długo nad propozycją w nich uczestniczenia.

 

Podobnie jak 16 innych nauczycieli i pracowników  ze Szkoły Podstawowej w Bielkówku wzięłam udział w unijnym projekcie "Nowi nauczyciele dla nowych kompetencji. Kreatywne metody nauczania i przeciwdziałania stresowi w ZKiW w Bielkówku", który był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach międzynarodowego programu Erasmus+.

 

Niewątpliwie konferencje, kursy w życiu nauczyciela to prawie chleb powszedni. Te wyróżniały na tle innych czas i miejsce. Szkolenia odbywały się bowiem w czasie wakacji oraz poza granicami naszego kraju. Jednak tym bardziej były przez to wyjątkowe, a nawet egzotyczne biorąc pod uwagę bliskość Afryki grupy uczestniczącej w szkoleniu w hiszpańskiej Andaluzji.

 

Ogółem zorganizowanych zostało 6 wyjazdów do Grecji, Portugalii i Hiszpanii. Każdy z uczestników projektu, po wstępnym zakwalifikowaniu do programu, wziął udział w szkoleniu praktycznym szlifując język angielski oraz w kursie kulturowym kraju, do którego wyjeżdżał.

 

Szkolenia już na miejscu, w krajach docelowych miały charakter kursów metodycznych prowadzonych przez instytucje szkoleniowe  IDEC SA w Grecji czy ARVIS SOLUTIONS w Portugalii i Hiszpanii.

 

W naszych grupach miałyśmy okazję spotkać nauczycieli z różnych krajów, m.in. z Estonii, Litwy, Chorwacji, Łotwy, Belgii, Hiszpanii, Turcji. 

 

Każdy z kursów trwający 6 godzin dziennie przez 5 dni intensywnego szkolenia był niezwykle inspirujący i emocjonujący jednocześnie. Ciągła wymiana myśli, poszukiwanie twórczych rozwiązań, poznawanie nowoczesnych metod pracy wymagały ciągłego zaangażowania, dużego skupienia oraz koncentracji. Z pewnością nie było też czasu na nieśmiałość w zabieraniu głosu w języku angielskim, gdyż małe grupy, w których pracowaliśmy niejako zmuszały nas do pokonywania własnych barier językowych.                                                                                      

 

 

 

Nade wszystko należy jednak podkreślić wysoki poziom merytoryczny szkoleń. Zaproponowane rozwiązania metodyczne m. in. metoda Flipped classroom ( idea odwróconej lekcji), Lumo Play ( z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi dydaktycznych ) czy ( co ciekawe) metod autobiograficznych oraz wielu, wielu innych, pozwalały spojrzeć na nasze metody pracy w polskiej szkole z zupełnie innej perspektywy.

 

Ciekawym rozwiązaniem było np. zwrócenie uwagi na wewnętrzną motywację ucznia w przyswajaniu wiedzy, jak i prowadzenie lekcji nie w klasie, ale właśnie poza nią!

 

Każdy kurs zakładał również interesujący program mający na celu z jednej strony integrację nauczycieli z różnych państw jak i poznanie kulturowe kraju, w którym organizowane było szkolenie.

 

 

Barwny, kolorowy i smakowity był zatem wieczór kulturowy, którego esencją były różne przysmaki narodowe, reprezentujące dany kraj uczestniczący w szkoleniu. Organizatorzy zadbali także o możliwość zwiedzenia najcenniejszych zabytków: Akropolu w Grecji czy Alhambry w Hiszpanii, czyli arabskiego pałacu z „Tysiąca i jednej nocy”.

 

Podsumowując, wprawdzie jest wiele kursów i szkoleń atrakcyjnych także w Polsce, jednak szkolenia zagraniczne w pracy nauczyciela to zupełnie nowa jakość. Oczywiście, gdyby nie środki unijne, byłyby prawie niemożliwe do zrealizowania z funduszy budżetu danej szkoły. Tym bardziej cenną są inicjatywą.

 

Niewątpliwie kursy zagraniczne w ramach projektu spełniły też swoją nadrzędną funkcję, jakim był zapisany w Europejskim Programie Pracy Szkoły, cel przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu nauczycieli z naszej szkoły, szczególnie tych, którzy przeszli już wszystkie szczeble awansu. Projekt w tym założeniu spełnił tę funkcję w 120 procentach.

 

Jednak najważniejszą jego wartością była możliwość spojrzenia na szkołę z dalszej perspektywy, nawiązanie współpracy z nauczycielami z innych państw europejskich jak i zabranie ze sobą pomysłów na dalsze twórcze i inspirujące pomysły w życiu nauczycieli.

 

 

 

 

 Kamila Kondratowska

Nauczyciel w ZKiW w Bielkówku

Data dodania: 2022-07-04 13:15:05
Data edycji: 2022-07-04 13:16:11
Ilość wyświetleń: 339

ZESPÓŁ KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA W BIELKÓWKU.

OD LAT WSPIERAMY TALENTY!

Gmina Kolbudy
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej